charisms دختران مسابقه تکواندو تکواندو

charisms: دختران مسابقه تکواندو تکواندو درخشش تکواندوکار رقابت های آسیا سکوی سوم مدال برنز

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا اصغر فرهادی می‌تواند نخل طلای فستیوال کن را بگیرد؟

فستیوال فیلم کن این روزها درحالی به روزهای نهایی خود نزدیک می شود که علی رغم انتظاراتی که بعد از گزینش شدن فیلم تازه اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه این دوره

آیا اصغر فرهادی می‌تواند نخل طلای فستیوال کن را بگیرد؟

آیا اصغر فرهادی می تواند نخل طلای فستیوال کن را بگیرد؟

عبارات مهم : ستاره

فستیوال فیلم کن این روزها درحالی به روزهای نهایی خود نزدیک می شود که علی رغم انتظاراتی که بعد از گزینش شدن فیلم تازه اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه این دوره از فستیوال ایجاد شده است بود؛ به نظر می رسد این فیلم کمترین شانسی جهت برنده شدن در شب نهایی فستیوال ندارد، به خصوص که در جدول ستاره دهی منتقدان، این فیلم با امتياز ١,٨ يكي از سه فيلم ضعيف اين دوره به شمار آمده است.

این درحالی است که منتقدان بزرگ حاضر در کن استقبال به مراتب بهتری از بروزترین ساخته جعفر پناهی به عمل آورده اند. در فهرست ستاره های منتقدان به فیلم های بخش رقابتی کن، فیلم سه رخ با ميانگين ٢.٦ ستاره يكي از سه فيلم برتر به شمار می آید و می توان گفت تقريبا همه منتقدان فيلم تازه پناهي را پسنديده و به آن امتيازهاي دو و سه از چهار ستاره ممكن داده اند. البته این فیلم امتياز چهار ستاره ندارد؛ که می تواند به این معنا باشد که کسی قایل به بی ایراد بودن این فیلم نیست…

اصغر فرهادی؛ موفق یا شکست خورده؟
با این که امتیازها و ستاره های منتقدان هیچ گاه معیار مناسبی جهت گمانه زنی راجع به آینده فیلمی نبوده و بسیار مورد می توان مثال زد که فیلمی باوجود شکست های فاحش انتقادی توانسته باشد دل داوران را به دست آورده و در شب اهدای جوایز به عنوان برنده معرفی شود، ولی به هرحال این نیز می تواند مقیاسی باشد جهت برآورد میزان موفقیت یک فیلم؛ که از این نظر همه می دانند اصغر فرهادی در بخش رقابتی کن امسال نتوانسته حرف چندانی جهت گفتن داشته باشد.

فرهادی که در تمام سال های اخیر یکی از سینماگران محبوب جهت منتقدان بوده، درحالی از سوی منتقدان حاضر در کن بعد زده شده است که فیلم او که همزمان با فستیوال در سینماهای فرانسه اکران شده، از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفته و با فروشی اوج مواجه شده است هست. همه می دانند همزمان با حضورش در فستیوال در فرانسه اکران عمومی شده است و حالا گفته می شود که این فیلم که در ٤٣٠ سینما به نمایش درآمده، در همان هفته نخست ٣٣٠ هزار مخاطب فرانسوی پیدا کرده و در صدر گیشه فرانسه قرار گرفته هست. فیلم فرهادی فقط در شهر پاریس در چهار روز نخست اکرانش بیش از ٦٠ هزار بیننده داشته…

انتقام از اصغر!
این توصیه که فیلم فرهادی به عنوان پرمخاطب ترین فیلم فرانسه در هفته اخیر، از نظر انتقادی نتوانسته کمترین موفقیتی به دست آورد، منتقدان نشریه پوزیتیف را که هواداران سنتی این فیلمساز نامیده می شوند، به این فکر انداخته که شاید منتقدان فرانسوی و کلا اروپایی ها درحال انتقام گرفتن از این کارگردان هستند. همه می دانند که در جدول منتقدان رتبه خوبی ندارد و جزو سه فیلم ضعیف فستیوال امسال هست؛ به گفته نشریه معتبر پوزیتیف چوب مسابقه های سال گذشته را می خورد، یعنی زمانی که در مراسم اسکار فیلم فروشنده بالاتر از فیلم تونی اردمان که محبوب منتقدان هنری اروپایی بود، قرار داده شد و عالی ترین فیلم خارجی اسکار لقب گرفت. در حقیقت پوزیتیفی ها عقیده دارند تصویر العمل بسیاری از منتقدان اروپایی این فیلم ریشه های غیرسینمایی دارد.

نخل های ایرانی؟!
امسال در فستیوال کن سه ایرانی شانس دریافت جایزه نخل طلا را به عنوان معتبرترین جایزه هنری در دنیای سینما دارند. اصغر فرهادی، جعفر پناهی و البته گلشیفته فراهانی؛ که این سومی در دختران خورشيد ساخته اوا اوسون نقش يك جنگجوي ايزدي را ايفا مي كند. با این که نخلی که به بازیگران داده می شود با نخل طلای معروف کن تفاوت دارد، ولی در کل با توجه به بازتاب های انتقادی فیلم دختران خورشيد به نظر می رسد فراهانی در بین ایرانی ها کمترین شانس را جهت جایزه گرفتن در شب اهدای جوایز دارد.

مگر این که روند رو به افزایش این بازیگر باعث شود داوران راجع به او بی توجه به فیلم و کمبودهایش داوری کنند، وگرنه دختران خورشید را منتقدان یک شکست کامل عنوان کرده اند. منتقدان ليبراسيون و دي سايت آلمان آن را بي ارزش دانسته و به آن نمره صفر داده اند. هفت رسانه با دادن يك ستاره معتقدند دختران خورشيد فيلمي ضعيف است و جالب اين كه دو منتقد ديلي تلگراف بريتانيا با دادن سه ستاره به نشانه خوب، حسابي از فيلم استقبال كرده اند.

با توجه به اتفاقاتی که جهت فرهادی و فراهانی رخ داده، گفتن این که جعفر پناهی شاید بیشترین شانس را جهت دریافت نخل طلا داشته باشد، بیراه نیست. فیلم سه رخ نه تنها در جداول منتقدان اوضاع خوبی دارد که حتی اجماعی که روی سه رخ صورت گرفته و عنوان شده است که این فیلم پناهی بدون توجه به پرسشها سیاسی هم فیلم خوبی است و علی رغم سه فیلم اخیر این کارگردان اعتبارش را از خود سینما و نه از فشارهای وارد آمده به کارگردانش می گیرد، شانس این فیلم را جهت موفقیت در کن زیاد می کند.

هر فیلم چند ستاره؟!
در جدول ستاره دهی منتقدان تاکنون فیلم کتاب تصویر بروزترین ساخته ژان لوک گودار در صدر جدول قرار گرفته؛ با این که با تصویر العمل هایی متفاوت و بعضا بسیار منفی از جانب دیگر منتقدان روبه رو شده است هست. درواقع تفاوت نگاه ها به این فیلم، این شائبه را پیش می آورد که شاید در مورد این فیلم نیز مثل فیلم فرهادی نوعی نگاه غیرهنری در امتیازدهی منتقدان فرانسوی رخنه کرده است.

این فیلم که با کسب امتیاز سه از چهار صدرنشین جدول منتقدان اسکرین هست، از منتقدان روزنامه هاي ليبراسيون و بانگوك پست چهار ستاره گرفته و ميشل سيمن از نشريه پوزيتيف فرانسه هم آن را شايسته دريافت يك ستاره به عنوان ضعيف دانسته هست. فيلم تازه استاد فرانسوي از گروه منتقدان اسكرين و هفت منتقد و رسانه ديگر سه ستاره به معني خوب دريافت كرده تا ميانگين امتياز آن تا ششمين روز جشنواره كن ٢٠١٨ روي مرز سه متوقف بماند.

رتبه دوم جدول را فیلم جنگ سرد ساخته پاول پاوليكوفسكي در اختیار دارد. تنها فيلم جشنواره امسال كه سه امتياز چهارستاره اي دارد؛ در مجموع ميانگين امتیازی ٢,٩ را دارد. خاکستر پاک ترین سفیدی است ساخته جيا ژانگ كه از چين هم با گرفتن امتياز ميانگين ٢.٩ پايين تر از كتاب تصوير گدار قرار گرفته. در رتبه بعدی هم سه رخ قرار گرفته است…

آیا اصغر فرهادی می‌تواند نخل طلای فستیوال کن را بگیرد؟

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: ستاره | دختران | فرانسه | منتقدان | فستیوال | چند ستاره | اصغر فرهادی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog